Szkolimy od 1990 r.
Konsulting-Edukacja
JACYNO I MODZELEWSKI Sp. z o.o.

Aktualności

VAT 2019/2020 - Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.! Nowelizacje VAT w 2019 r. Rewolucja w rozliczaniu WDT

Od dnia 1 listopada 2019 r. wprowadzony został obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment), który obejmie 150 różnego rodzaju czynności. Jednocześnie zlikwidowany został mechanizm odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności. Oznacza to ogromną rewolucję w rozliczaniu podatku od towarów i usług m.in. dla podmiotów z branży budowlanej, samochodowej, stalowej w istocie dla każdego podatnika, który wykonuje czynności opodatkowane na zasadzie odwrotnego obciążenia lub nabywa czynności tego typu.

Od dnia 1 września 2019 r. obowiązują przepisy dotyczące tzw. „białej listy”, które od początku przyszłego roku będą warunkowały prawo do zaliczenia wydatku do KUP przy płatnościach większych niż 15 000 zł brutto od zapłaty na rachunek zgłoszony na przedmiotowej liście. Na ten moment podatnicy mają wiele problemów i dylematów dotyczących tych przepisów. Natomiast

Uchwalona została również zmiana wprowadzająca zakaz wystawiania faktur do paragonów bez NIP co znacząco zmieni zasady dokumentacji niektórych czynności.

Każdy podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów będzie zmuszony, od dnia 1 stycznia 2020 r. zmienić zasady dokumentacji dla potrzeb stosowania stawki podatku w wysokości 0% - nastąpi istotna rewolucja w dokumentacji w sposób znaczący utrudniająca prawidłowe udokumentowanie WDT jak i w zakresie istoty informacji VAT-UE!

Należy również zwrócić uwagę na zmiany w zakresie zmiany sposobu raportowania VAT – w miejsce pliku JPK_VAT i deklaracji VAT-7 pojawi się nowa struktura JKP_VDEK; dodatkowo planowane jest wprowadzenie rewolucji w stawkach VAT. Nie mniej istotne znaczenie ma wprowadzenie poszerzonej bazy podatników VAT czynnych (tzw. biała lista), z czym związane jest udostępnienie danych o rachunkach bankowych i sankcji przewidzianych w tym zakresie już od dnia 1 września 2019 r.

 

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij