Szkolimy od 1990 r.
Konsulting-Edukacja
JACYNO I MODZELEWSKI Sp. z o.o.
Szkolenia jednodniowe
Podatki i rachunkowość

Szkolenie VAT 2020 - Śniadanie podatkowe z Profesorem Witoldem Modzelewskim: VAT 2020: najnowsze zmiany

O szkoleniu

Zapraszamy Państwa na pierwsze w 2020 roku spotkanie z Profesorem Witoldem Modzelewskim w Zielonej Górze!

 

VAT:

1 listopada 2019 r. oraz 1 stycznia 2020 r. – przełomowe zmiany w podatku od towarów i usług adresowane do WSZYSTKICH PODATNIKÓW

 

Szanowni Państwo,

     Z dniem 1 listopada 2019 r. oraz z dniem 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie przełomowe zmiany w podatku od towarów i usług, które dotyczą m.in. obowiązkowej podzielonej płatności. Przepisy te są adresowane praktycznie do każdego podatnika. Wprowadza się nowe obowiązki związane z fakturowaniem oraz przede wszystkim nowe sankcje z tytułu naruszenia obowiązkowego split payment. Likwiduje się krajowe odwrotne obciążenie (uchylenie załącznika nr 11 i 14 do ustawy o VAT) oraz wprowadza nowe zasady odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe dostawcy w VAT (uchylenie załącznika nr 13 do ustawy o VAT). W dniu 1 września został opublikowany centralny wykaz zarejestrowanych podatników VAT czynnych, a z początkiem 2020 roku wejdzie w życie wiele innych ważnych rozwiązań dotyczących podatku dochodowego związanych z nowymi przepisami o VAT. Wchodzą również w życie historyczne zmiany w zasadach dokumentowania WDT – zmiana rozporządzenia wykonawczego 282/2010 oraz kolejna obszerna nowelizacja ustawy o VAT.

 

Oto szczegółowy program szkolenia:

 1. Obowiązkowa podzielona płatność (1 listopada 2019 r.):
  • uchylenie załącznika nr 11 i 14 do ustawy o VAT, czyli likwidacja odwrotnego obciążenia,
  • nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT: towary i usługi objęte obowiązkową podzieloną płatnością,
  • co należy napisać na fakturze dokumentującej dostawę towarów (świadczenie usług) objętych obowiązkową podzieloną płatnością?
  • kiedy nabywca (usługobiorca) będący podatnikiem musi zastosować obowiązkową podzieloną płatność?
  • kiedy nabywcy są zwolnieni z tego obowiązku (np. wartość faktury ponad 15 tyś. zł.)?
  • jakie sankcje grożą za brak zastosowania obowiązkowej podzielonej płatności (ustaw o VAT i KKS)?
 2. Brak zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków zapłaconych z naruszenie obowiązkowej podzielonej płatności: 1 stycznia 2020 r.: sposoby korekty kosztów i ich „przywrócenia”.
 3. Nowy status rachunków VAT: poszerzenie zakresu przelewów należności publiczno-prawnych z tego rachunku (PIT, CIT, ZUS).
 4. Nowa koncepcja odpowiedzialności solidarnej nabywcy za zaległości podatkowe w VAT dostawcy lub usługodawcy (1 listopada 2019 r.):
  • uchylenie załącznika nr 13 do ustawy o VAT,
  • zakup towarów z nowego załącznika nr 15 do ustawy o VAT jako przesłanka odpowiedzialności solidarnej nabywcy (usługobiorcy),
  • przesłanki wyłączające odpowiedzialność nabywcy (usługodawcy): m.in. zastosowanie split payment.
 5. Centralny Rejestr Podatników (CRP) publikowany przez Szefa KAS (1 września 2019 r.):
  • obowiązek posiadania gospodarczego rachunku bankowego przez podatnika VAT; (lista wyjątków),
  • skutki braku zapłaty zależności na rachunek bankowy podany w CRP,
  • trzydniowy termin na zawiadomienie naczelnika US w celu „uratowania” zaliczenia wydatków w części kosztów uzyskania przychodów,
  • brak zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów uregulowanych na rachunek bankowy nie ujawniony w CRP (1 stycznia 2020 r.)
 6. Nowe, europejskie zasady dokumentowania WDT dla potrzeb zastosowania stawki 0% : zmiana rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2010: konieczność posiadania ściśle określonych dokumentów wystawionych przez niezależne podmioty.
 7. Wydana przez szefa KAS Wiążąca Informacja Stawkowa (1 listopad 2019 r.): przedział i zakres zastosowania,
 8. Kolejne odroczenie likwidacji deklaracji VAT-7 i VAT-7K; mali i średni podatnicy stosować będą te deklaracje do połowy 2020 roku.
 9. Zmiany stawek podatkowych obowiązujące od dnia 1 listopada 2019 r.
 10. Przedłużenie obowiązywania ograniczeń odliczenia związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych oraz towarów i usług związanych z tymi samochodami.
 11. Nowelizacja ustawy o VAT implementowana dnia 1 stycznia 2020 r. – zmiany w Dyrektywie 112 dotyczące transakcji łańcuchowych oraz składów konsygnacyjnych.
 12. Kto ma obowiązek instalacji kas online z dniem 1 stycznia 2020 r.?
 13. Pozostałe zmiany wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2019 r. i 1 stycznia 2020 r.

 

 

Uwaga!

Ilość miejsc ograniczona!

 

 

w cenie szkolenia:


* 5 godzin wykładu, w tym maksimum praktyki i tylko niezbędna teoria oraz konsultacje indywidualne w czasie i po szkoleniu,
* materiały szkoleniowe i do pracy podczas zajęć
* materiały do pracy podczas zajęć,
* poczęstunek biznesowy (lunch) i przerwa kawowa
* certyfikat uczestnictwa,

Rabat dla drugiej i każdej kolejnej osoby z firmy!

Zarejestruj Firmę do programu lojalnościowego i płać mniej za wszystkie szkolenia!

 

Wykładowca

Modzelewski Witold
Modzelewski Witold

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego (od 21 lat), prezes Instytutu Studiów Podatkowych (od 16 lat), Szef podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego (od 11 lat). Najbardziej znany w kraju wykładowca problematyki podatkowej oraz doradca podatkowy (00001). Od 31... Czytaj dalej

Lokalizacja na mapie

Chcesz wziąć udział w szkoleniu? Daj nam znać!
Zgłoś udział w szkoleniu

Program lojalnościowy

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym programie lojalnościowym. Założenie konta pozwoli Państwu zbierać punkty, za które będzie można uzyskać rabat na kolejne szkolenie, darmowy kurs lub odebrać nagrody.

Dowiedz się więcej
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij