Szkolimy od 1990 r.
Konsulting-Edukacja
JACYNO I MODZELEWSKI Sp. z o.o.
Szkolenia online - zakończone certyfikatem!
Podatki i rachunkowość

ON-LINE: VAT 2020 r. – nowelizacja zasad stosowania „białej listy”!

O szkoleniu

Od dnia 1 stycznia 2020 r. obowiązują „sankcyjneprzepisy dotyczące tzw. „białej listy”, które warunkują prawo do zaliczenia wydatku do KUP przy płatnościach większych niż 15 000 zł brutto od zapłaty na rachunek zgłoszony na przedmiotowej liście oraz wprowadzają tzw. solidarną odpowiedzialność VAT w tym przypadku. W tym zakresie w dalszym ciągu jest sporo wątpliwości np. w zakresie zapłaty na rachunki wirtualne, cesyjne, walutowe, a już szykuje się kolejna nowelizacja do dnia 1 kwietnia 2020 r.

Należy również odnotować, że od dnia 1 stycznia 2020 r. obowiązuje zmiana wprowadzająca zakaz wystawiania faktur do paragonów bez NIP co znacząco zmieniło zasady dokumentacji niektórych czynności. Powstaje problem odliczenia VAT i kosztów podatkowych w przypadku paragonu do 450 zł – część organów wywodzi, że takie prawo w pewnych przypadkach nie przysługuje.

Niezwykle istotne znaczenie mają zmiany w zakresie zmiany sposobu raportowania VAT – w miejsce pliku JPK_VAT i deklaracji VAT-7 pojawi się nowa struktura JKP_VDEK ze znaczącą zwiększonym zakresem danych – m.in. oznaczanie indywidualnym kodem wrażliwych towarów i usług oraz oznaczanie faktur objętych obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności (zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy). Należy również odnotować zmiany struktury pliku JPK_FA obowiązujące od grudnia 2018 r., która również wymaga odrębnego oznaczania faktur objętych obowiązkową podzieloną płatnością.

Warto również odnotować zmiany w zakresie WDT (jak i brak dostatecznej implementacji w krajowym porządku prawnym), które zmieniają formalne zasady wykazywania transakcji unijnych dla potrzeb zastosowania stawki podatku w wysokości 0% oraz fakt wprowadzenia nowej „matrycy stawek”, która wpłynie na stawki obniżone VAT od dnia 1 kwietnia 2020 r.

 

 

Program:

 

 1. BIAŁA LISTA -lista podatników Vat – nowelizacja od 1 kwietnia 2020 r.!

 1. Nowelizacja od dnia 1 kwietnia 2020 r. – jak posługiwać się białą listą po planowanych zamianach?

 2. Zakaz zaliczania do KUP wydatków (przekraczających 15 000 zł) dokonanych na rachunek bankowy niezgłoszony do rejestru podatników VAT czynnych!

 3. Sposób postępowania przy płatnościach na rachunki „wirtualne, „cesyjne”, prywatne osób fizycznychw jaki sposób zabezpieczyć prawo do KUP?

 4. Czy obowiązek płatności na rachunki zgłoszone dotyczy również płatności walutowych oraz na rzecz zagranicznych kontrahentów?

 5. Czy zapłata w podzielonej płatności na rachunek niezgłoszony na „białej liście” zapewnia prawo do zaliczenia wydatku w KUP?

 1. Przebudowa zasad stosowania kas fiskalnych od 2020 r.

 1. Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych – kiedy można wystawić fakturę do paragonu? (rewolucyjna zmiana)

 2. Jakie konsekwencje poniesie sprzedawca wystawiając fakturę do paragonu wbrew przepisom?

 3. Dodatkowa kara w przypadku odliczenia VAT z faktury bez numeru VAT – kiedy będzie miała zastosowanie?

 4. Jacy podatnicy są obowiązani do wymiany w 2020 r. posiadanych kas fiskalnych na kasy online?

 5. Od dnia 1 kwietnia 2020 r. paragon online!

 1. Przełom w raportowaniu VAT – likwidacja deklaracji VAT-7 i pliku JPK_VAT – wprowadzenie w ich miejsce pliku JPK_VDEK.

 1. Zakres danych umieszczanych na fakturze w przypadku sprzedaży towarów z załącznika nr 15 – FUNDAMENTALA ZMIANA DANYCH,

 2. Czy w każdym przypadku zamieszczenie adnotacji na fakturze „mechanizm podzielonej płatności” zobowiązuje do zmiany sposobu raportowania JPK?

 3. Jakie towary i usługi będą traktowane jako „wrażliwe”, a co za tym idzie będą odrębnie raportowane w pliku JPK?

 4. Modyfikacja struktury JPK_FA (przekazywanej na żądanie), a mechanizm podzielonej płatności.

 5. Od kiedy należy stosować nowe zasady – przepisy przejściowe.

 

 1. Rewolucja w rozliczaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych od dnia 1 kwietnia 2020 r.! Nowe zasady potwierdzania WDT.

 1. Czy od dnia 1 kwietnia 2020 r. będzie możliwe dokonanie WDT przy wywozie towaru bezpośrednio przez dostawcę i nabywcę?

 2. Wywóz towarów własnym środkiem transportu dostawcy lub nabywcy – przed dniem 1 stycznia 2020 r. i od tego dnia.

 3. Nowe zasady rozliczania mechanizmu magazynu konsygnacyjnego – znaczące ułatwienia od dnia 1 stycznia 2020 r.

 4. Błąd w wypełnieniu VAT-UE od dnia 1 stycznia 2020 r. – czy będzie skutkować utratą prawa do zastosowania stawki 0%?

 5. Nowe zasady rozliczania WDT i WNT w oparciu o magazyn konsygnacyjny.

 1. Nowa matryca stawek podatkowych od dnia 1 listopada 2019 r. i 1 kwietnia 2020 r.

 1. Zmiana klasyfikacji PKWiU na klasyfikację CN – skutki dla stawek obniżonych.

 2. Zmiany w zakresie stawek VAT od dnia 1 listopada 2019 r.

 3. W jaki sposób ustalić właściwą stawkę VAT od dnia 1 kwietnia 2020 r.?

 4. Jakie towaru i usługi na pewno zmienią stawkę VAT?

 5. Wiążąca informacja stawkowa – jako nowy tryb zapytania podatkowego.

 6. Budownictwo mieszkaniowe po zamianach dotyczących nowej matrycy stawek.

 1. Obowiązkowy split payment – skutki i praktyka!

 1. Skutki w podatkach dochodowych w przypadku niezastosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności – obowiązujące od dnia 1 stycznia 2020 r.

 2. Wartość umowy, a kwota na fakturzekiedy stosujemy mechanizm mpp?

 3. Czy adnotacja na fakturze „mechanizm podzielonej płatnościzobowiązuje kupującego do zastosowania tego typu płatności?

 4. Sankcje za nieprzestrzeganie obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności – dla wystawcy i nabywcy.

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przygotowanie uczestników do szkolenia online:

 • szkolenie online odbywa się poprzez platformę internetową, link do konkretnej sesji szkoleniowej zostanie przesłany na adresy email uczestników przed zajęciami

 • szkolenie online odbywa się na komputerze uczestnika kursu, zatem wymagany jest komputer, tablet, smartfon z dostępem do internetu

 • szkolenie online wymaga stabilnego dostępu do internetu (najlepiej stałe łącze)

 • szkolenie online zaczyna się o wyznaczonej godzinie – uczestnicy szkolenia powinni być wtedy zalogowani do systemu i gotowi do transmisji

   

* Materiały autorskie objęte są prawami autorskimi, dlatego też firma UNIVERS Konsulting-Edukacja Jacyno i Modzelewski Sp. zo.o. nie wyraża zgody na ich powielanie, rozpowszechnianie oraz udostępnianie osobom nieuprawnionym. Nie wyrażamy również zgody na nagrywanie wykładu.

 

Uwaga: Prosimy nie mylić szkoleń realizowanych online z usługami typu e-learning. Szkolenia e-lerningowe polegają na udostępnieniu zainteresowanym odpłatnie materiałów szkoleniowych do samodzielnej nauki bez kontaktu z wykładowcą.

 

w cenie szkolenia:
* 5 godzin wykładu, w tym maksimum praktyki i tylko niezbędna teoria oraz konsultacje indywidualne w czasie i po szkoleniu,
* materiały szkoleniowe na maila przed szkoleniem,

Szkolenie zakończone certyfikatem!

 

 

Wykładowca

Kłoskowski Krzysztof
Kłoskowski Krzysztof

Prawnik, doradca podatkowy 10900. Specjalizuje się w podatkach pośrednich, w tym zwłaszcza podatku od towarów i usług. Obsługuje postępowania podatkowe oraz sądowo - administracyjne (w tym również reprezentuje klientów przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi oraz... Czytaj dalej

Chcesz wziąć udział w szkoleniu? Daj nam znać!
Zgłoś udział w szkoleniu

Program lojalnościowy

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym programie lojalnościowym. Założenie konta pozwoli Państwu zbierać punkty, za które będzie można uzyskać rabat na kolejne szkolenie, darmowy kurs lub odebrać nagrody.

Dowiedz się więcej
Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij