Szkolimy od 1990 r.
Konsulting-Edukacja
JACYNO I MODZELEWSKI Sp. z o.o.
Aktualności

Nadchodzące i Wprowadzone Zmiany w podatkach

Od 2019 r. wprowadzono (i planowane jest wprowadzenie) licznych zamian w ustawach podatkowych, które z jednej strony dotyczą specjalistycznych zagadnień rzadko występujących w działalności gospodarczej (np. exit tax), a z drugiej strony dotyczą wszystkich przedsiębiorców – jak np. zmiany w rozliczaniu używania samochodów służbowych czy też w zakresie modyfikacji systemu split payment. Wprowadzonych zamian od dnia 1 stycznia 2019 r. jest wiele i dotyczą one zarówno podatku VAT jak i podatków dochodowych. Jako najistotniejsze należy uznać zmiany w zakresie zmiany sposobu raportowania VAT (od dnia 1 lipca 2019 r.) – w miejsce pliku JPK_VAT i deklaracji VAT-7 pojawi się nowa struktura JKP_VDEK; dodatkowo planowane jest wprowadzenie tzw. Centralnego Rejestru Faktur oraz rewolucji w stawkach VAT jak również zmian w zakresie opodatkowania bonów i stosowania kas fiskalnych.

Zmiany, które dotyczą każdego przedsiębiorcy. W zakresie podatku VAT należy odnotować wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu split payment w niektórych branżach. Warto również zwrócić uwagę na procedowaną nowelizację ustawy VAT: proponowane przepisy m.in. zakazują wystawiania faktur do paragonów, wprowadzają dodatkową sankcję w przypadku odliczenia VAT z faktury niezawierającej numeru VAT nabywcy czy też modyfikują zasady pierwszego zasiedlenia. Co więcej Parlament kończy prace nad wprowadzeniem nowych, elektronicznych kas fiskalnych, których obowiązek stosowania dla niektórych podmiotów prawdopodobnie wystąpi już w 2019 r. Fundamentalne znaczenie mają zmiany wynikające z prawa wspólnotowego w zakresie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych.

W zakresie podatku dochodowego kluczowe znaczenie mając zmiany dotyczące rozliczania w kosztach podatkowych używania samochodów osobowych – podniesienie limitu kosztów do 150 000 zł i ograniczenie możliwości zaliczenia wydatków do KUP do wysokości 75%. Fundamentalne zmiany projektowane są również w zakresie podatku u źródła i formy certyfikatu rezydencji.

 

oprac. Krzysztof Kłoskowski

 

 

jeszcze WIĘCEJ informacji na stronie internetowej:

 

http://www.univers.com.pl/szkolenia-jednodniowe/?city=&subject=&lecturer=5&title=&date_from=&date_to=

 

 

 

 

 

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij