Od dnia 1 września 2019 r. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (split payment), który obejmie 150 różnego rodzaju czynności. Jednocześnie zlikwidowany zostanie mechanizm odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności. Oznacza to ogromną rewolucję w rozliczaniu podatku od towarów i usług już za 3 miesiące m.in. dla podmiotów z branży budowlanej, samochodowej, stalowej w istocie dla każdego podatnika, który wykonuje czynności opodatkowane na zasadzie odwrotnego obciążenia lub nabywa czynności tego typu.
Każdy podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów będzie zmuszony, od dnia 1 stycznia 2020 r. zmienić zasady dokumentacji dla potrzeb stosowania stawki podatku w wysokości 0% - nastąpi istotna rewolucja w dokumentacji w sposób znaczący utrudniająca prawidłowe udokumentowanie WDT!
Fundamentalne znaczenie ma wyrok TSUE w sprawie kart paliwowych – każdy podatnik mający cokolwiek wspólnego z kartami paliwowymi staje przed zadaniem modyfikacji rozliczeń kart paliwowych, które zdaniem TSUE stanowią usługę finansową niedającą prawa do odliczenia VAT.
Należy również zwrócić uwagę na zmiany w zakresie zmiany sposobu raportowania VAT – w miejsce pliku JPK_VAT i deklaracji VAT-7 pojawi się nowa struktura JKP_VDEK; dodatkowo planowane jest wprowadzenie tzw. Centralnego Rejestru Faktur oraz rewolucji w stawkach VAT. Nie mniej istotne znaczenie ma wprowadzenie poszerzonej bazy podatników VAT czynnych (tzw. biała lista), z czym związane jest udostępnienie danych o rachunkach bankowych i sankcji przewidzianych w tym zakresie.
Istotne znaczenie mają zmiany wynikające z prawa wspólnotowego w zakresie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych oraz przewidujące wprowadzenie elektronicznych kas fiskalnych począwszy od dnia 1 stycznia 2019 r.
oprac. Krzysztof Kłoskowski